Blog
Jakie funkcje pełnią wkładki domaciczne?
Wkładki wewnątrzmaciczne, są małe, w kształcie litery T. Są wykonane z tworzywa sztucznego i zawierają miedź, srebro lub odpowiednio dobrane hormony. Mogą być stosowane przez długi okres i są jednym z najbardziej skutecznych form kontroli urodzeń. Zawsze powinny być zakładane przez lekarza ginekologa, co jest szczególnie ważne dla ich skuteczności.
Schorzenia okresu menopauzalnego
Menopauza to okres w życiu kobiety, któremu może towarzyszyć wzrost ryzyka wielu schorzeń. Osteoporoza, choroby serca, depresja i nadwaga to tylko niektóre z nich. W dużym stopniu mogą one utrudnić codzienne funkcjonowanie i zmniejszyć komfort życia. Dowiedz się, z czym zmagają się kobiety podczas przekwitania!
Czym jest endometrioza?
Endometrioza dotyka nawet 15% kobiet w Polsce. Znacząco obniża ona ich jakość życia, powodując nieprzyjemny i uciążliwy ból. Podłożem choroby jest rozrost błony śluzowej macicy poza jej jamę. Jak dotąd nie poznano jej przyczyn ani skutecznej metody diagnozowania. Jak zatem można ją rozpoznać?
USG w diagnostyce ginekologicznej
O tym, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, nikomu nie trzeba przypominać. Dlatego konieczna jest troska o swój stan zdrowia. Można to robić, pamiętając o właściwym trybie życia i badaniach kontrolnych. USG wpisuje się w kategorię badań profilaktycznych. Co warto wiedzieć o USG w diagnostyce ginekologicznej?
Czym jest kalendarz ciąży?
Kalendarz ciąży pokazuje rozwój dziecka i zmiany, zachodzące w ciele mamy. Jest bardzo ważnym przewodnikiem dla kobiety, ale i ginekologa, który zgodnie z harmonogramem, kieruje przyszłą mamę na badania. Regularne kontrole są niezbędne, by lekarz mógł stwierdzić prawidłowy przebieg ciąży. Jeśli wykryje nieprawidłowości, może w porę zareagować.
Kto może prowadzić ciążę?
Wybór osoby, której powierzymy prowadzenie ciąży, czuwanie nad prawidłowym rozwojem płodu i stanem zdrowia zarówno matki, jak i nienarodzonego dzieciątka nie jest prosty.
Kolposkopia. Charakterystyka zabiegu
Dzięki rozwojowi technologii mamy możliwość wykorzystywania wielu metod diagnostycznych, które ułatwiają wczesne wykrywanie chorób. Jednym z badań często stosowanych w diagnostyce ginekologicznej jest kolposkopia. Pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości na powierzchni szyjki macicy, pochwy oraz sromu przy użyciu specjalistycznego urządzenia nazywanego kolposkopem. Jakie są wskazania do takiego badania? Jak przebiega cały zabieg?
Biocenoza pochwy. O czym nam mówi?
Określenie biocenozy dotyczy zarówno składu flory bakteryjnej pochwy, jak i badania, które pozwala przeanalizować jej skład. Chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat? Sprawdźcie zatem ten artykuł. Przedstawiamy w nim najważniejsze informacje. Zapraszamy!